A fordítás a "The librarian of Auschwitz" (New York : Henry Holt & Co., 2017) c. kiadás alapján kész. ; Bibliogr.: p. 479.
Katalógus:
holokauszt
UKazon:
202016128
Kivonat:
A megrendítő, valós történelmi tényekre és ténylegesen élt személyekre felépített regény előszavában a történet címszereplőjének ihletője, a még napjainkban is élő, Dita Kraus írt szívbemarkoló sorokat. Ebben arról tudósítja az olvasókat, hogy Antonio Iturbe egyfelől gazdag képzeletének
[>>>]
A megrendítő, valós történelmi tényekre és ténylegesen élt személyekre felépített regény előszavában a történet címszereplőjének ihletője, a még napjainkban is élő, Dita Kraus írt szívbemarkoló sorokat. Ebben arról tudósítja az olvasókat, hogy Antonio Iturbe egyfelől gazdag képzeletének „alapanyagából", másfelől a Dita által elmondott történésekből építette föl regényét, amely ekként, nem dokumentumkötetként, hanem egyértelműen szépirodalmi alkotásként olvasható.*** Auschwitz-Birkenau lágerében, 1944. januárjában kezdődik a történet, amikor a Kraus házaspárt és kamaszodó kislányukat ide deportálják a zsidótörvény miatt. A táborban egy Alfred Hirsch nevű ember, már-már a lehetetlent valósította meg, amikor iskolát szervezett a gyerekeknek. Mindezt az SS-tisztek tudta nélkül kellett működtetni és Dita, akinek édesapja becsempészte a kofferükbe, Thomas Mann Varázshegy című művét, ezzel a világhírű regénnyel teszi le, a valaha létezett legkisebb könyvtár alapjait. Összesen nyolc darab könyvet birtokol a kis csapat és a kislány mindent elkövet annak érdekében, hogy megőrizze a könyveket. Mit sem törődik a rá leselkedő veszéllyel, azzal, hogy ha az általa rejtegetett olvasmányokat felfedezik a kápók, akkor ez akár az életébe is kerülhet. Így válnak a túlélés eszközévé, jelképévé ezek a kötetek, amelyek sorában egy matematikai szakkönyv is található. Dita a ruhája belsejébe varrt zsebekben, majd a gyerekbarakk padlója alá rejtve őrzi az olvasói számára felbecsülhetetlen értékű köteteket, mindvégig, amíg a tábort 1945. májusában felszabadítják az angolok. Közben pedig életre kel a tábor félelmetes és iszonytató élete, többek sorában dr. Mengele alakja is élesen kirajzolódik a gyilkos tekintetű alakok sorából, de Dita élni akarása, bátorsága valahogy mindig átsegítik az életveszélyes helyzeteken is. Igaz, értékes barátnőre talál, Margit személyében, akit nővérének tekint, és akivel a háború befejezése után is tarja a kapcsolatot. Dita szülei meghalnak a lágerben, így amikor a tábor felszabadul és haza indulhatna, már nincs, aki elkísérje őt, csupán a könyvek maradtak meg neki, „akik" segítették a borzalmak túlélésében. A forrásjegyzékkel és a regényben szereplő személyek rövid életrajzi adataival kiegészített megrázó, értékes történetet érdemes 16 éves kortól ajánlani, mert a fiatal korosztály hiteles képet kaphat a koncentrációs táborok rettenetéről és a túlélők rendíthetetlen hitéről. "www.kello.hu minden jog fenntartva"
[<<<]